Orzechy piorące, 0,5kg + 2 lniane woreczki

  • uniwersalny i bardzo skuteczny środek czyszczący
Producer: PBG
Product code: 112
GBP 3.77
/ piece

Easy product returns

Buy a product and check it in your own time, at home.
You can return the product without providing a reason within 14 days.
Show details
14 days to withdraw from the contract
Your satisfaction is very important to us, therefore you can make a return without providing a reason within 14 days.
No stress and worry
We care about your comfort, that's why our shop offers returns on favorable terms.
Easy returns wizard
All returns processed by our shop are managed in a easy-to-use returns wizard which gives you the ability to send a return parcel.
orzeszki piorące drzewo, kliknij

Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków stosowane były jako naturalny środek do prania jak również do zmiękczania oczyszczania wody.

Łupinki zawierają klejącą substancję: SAPONINĘ. Saponina jest detergentem, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Gdy łupinki zetkną się z wodą, naturalne mydło wydziela się i tworzy delikatny roztwór mydlany. Same orzechy mają intensywny zapach - natomiast po rozpuszczeniu wodzie - pranie ekologiczne jest całkowicie bezzapachowe. Użytkownicy mogą dodać do łupin parę kropli olejku zapachowego (np. Lawendy, lub innego ulubionego). łagodny dla kolorowych i wielobarwnych tkanin, jaśniejsze biele i mniej szkody dla Twoich ubrań bez blaknięcia spowodowanego wielokrotnym praniem.

 

Przygotowanie wycią…gu - czystego wywaru - według nas  najlepszy sposób na wykorzystanie orzechów!

Gotuj 8 - 10 skorupek 5 do 15 minut w 1 litrze wody. (Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby.)

 

Gotowanie orzechów piorących - wywar

Ten ług przelej przez bawełnianą… chustkę lub gęste sitko do butelki pryskają…cej: otrzymasz gotowy płynny środek czyszczą…cy. W razie potrzeby dodaj ewentualnie parę kropli oleju cytrynowego.

 Ten uniwersalny środek czyszczą…cy nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, jak również w toalecie. Jest zaskakują…co skuteczny przy myciu okien, aut i podłogi.

 

PRANIE W PRALCE

5-6 połówek pokruszonych łupin wsyp do woreczka (można zawiązać w skarpecie) i wrzuć bezpośrednio do bębna z ubraniami. Pranie kolorowe i gotowanie w 30oC - 90oC.
Jeszcze lepszy efekt osiągniesz używając ok 150ml wywaru z orzechów (wg powyższego przepisu)
 
Czy trzeba wyjmować orzechy w trakcie płukania prania?
 
Nie jest to konieczne, jeśli chcesz, aby Twoje pranie stało się bardziej miękkie. Orzechy mogą pozostać w pralce do zakończenia cyklu prania. W trakcie płukania woda jest zimna i często odnawiana. W tej fazie wydziela się bardzo niewiele saponiny. Ta mała ilość pozwala właśnie na zmiękczenie prania.
 
Należy zwrócić uwagę, czy woreczek z łupinami przemieszcza się swobodnie w bębnie. Dzieje się tak, jeśli pralka nie jest zbyt ciasno wypełniona, mniej więcej do 1/2 pojemności.
 
Naturalne saponiny nie rozpuszczają farb w tkaninach, więc można mieszać kolory nawet przy gotowaniu i nie grozi nam zafarbowanie. Jedynie piorąc z białymi rzeczami należny pamiętać, by dodać 1,5 łyżki sody oczyszczonej celem uzyskania śnieżnobiałej barwy rzeczy białych.

pranie w pralce z użyciem orzechów piorącychbezpieczeństwo dziecka - pranie ekologiczne

 

Po za tym po skończonym praniu, woda z orzeszków ma wręcz pozytywny wpływ na ścieki, bo zawarte substancje w orzechach mają… właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i wiele innych oddziaływań pozytywnie wpływają…cych na naturalne środowisko.  
"Wywar" można przechowywać w zimnym miejscu przez około 10 dni z dodatkiem na przykład olejku z lawendy czy kilku kropli cytryny.
 
 
Kiedy orzechy tracą… właściwości myją…co - piorą…ce?
 
Orzechy piorą…ce można używać, aż do momentu całkowitego wypłukania się saponiny. Jak to poznać? Orzechy zmieniają… kolor na jaśniejszy, tracą… pierwotny połysk i lepią… się. Najlepiej potrzeć orzech mokrym palcem. Jeśli wcią…ż się pieni, znaczy, że nadal zawiera saponinę. Innym wskaźnikiem jest jego twardość. Na począ…tku orzechy są… twarde. W kontakcie z wodą… tracą… ją… i stają… się coraz miększe.
 
 
Co możesz nimi prać? 
 
Rzeczy białe i wielokolorowe 30oC - 90oC. Nawet tak delikatne jak bawełna i jedwab. Nie musisz już dodawać środków zmiękczają…cych, by twoja bielizna była świeża i miękka. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych zmiękczaczy do tkanin! Nawet ręczniki frote stają… się miękkie i puszyste. Jeśli bielizna jest mocno zaplamiona, możesz dodać 1  1/2 łyżki stołowej odplamiacza ekologicznego. Przy mniejszych zabrudzeniach zalecana jest 1˝ łyżki zwykłej sody spożywczej.
 
ODŻYWKA DLA OGRODU I OCHRONA EKOLOGICZNA
 
 właściwości grzybobójcze łupin orzechów piorących
Od niepamiętnych lat na terenie Indii stosuję się łupiny z orzeszków, które w języku Hindi nazywają… się Ritha do ochrony warzyw i owoców. Saponiny (15%) chronią roślinę, gdyż charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, pierwotniakobójczymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwwirusowymi. Znakomicie zwalcza mszyce, przędziorki, mą…czliki, stonkę, jak i roztocza truskawkowe. 4-5 pokruszonych łupin tj. 6-7 gr. w 500 ml, którą… gotujemy min. przez 5 minut, studzimy i przez gęsta szmatkę bawełniana, bą…dź gęste sitko przecedzamy. Mieszamy z woda w proporcjach 1:5, czyli jedna cześć wywaru i pięć części wody. Następnie przelewamy roztwór do standardowego spryskiwacza. Rośliny należy obficie spryskać. Żeby zniszczyć również larwy, czynność należy powtarzać 2 razy w tygodniu. Proszę pamiętać, że taki wywar możemy przechowywać w lodówce (5oC) minimum przez 10 dni. Z naszych obserwacji wynika, że opryski powtarzane 2 razy w tygodniu przy uprawie pomidorów, ogórków czy innych warzyw wspomagają… nieprawdopodobnie odporność roślin. 
Również doskonale nadaje się nasz roztwór z orzeszków do ochrony całego cyklu uprawy drzewek i krzewów owocowych. Rośliny doniczkowe możemy spryskiwać raz na kilka tygodni. Chcesz zachować dłuższa świeżość owoców, czy warzyw spryskaj je otrzymanym wywarem. Wymyj je a następnie osusz. Będziesz się długo jeszcze cieszył ich świeżością….
 
 
Domy letniskowe i gospodarstwa wiejskie
W okresie wiosenno - letnim oraz jesiennym jesteśmy narażeni na ucią…żliwości zwią…zane z muchami i innymi owadami. Roztwór z orzechów w znakomity sposób pomoże nam z wszelkiego rodzaju robactwem. Roztworem z orzechów przecieramy meble. Miejsca trudno dostępne spryskujemy spryskiwaczem. Spróbuj- to proste i skuteczne, na wiele godzin uwalnia nas od owadów. Do bawełnianego woreczka wsyp kilka połówek łupin z orzeszków i włóż je do szafy. Daje to wspaniałą… ochronę przeciw molom i innym owadom, które miały by ochotę złożyć wizytę w Twojej szafie.
 
 
Jak przechowywać orzechy?
przechowywanie łupin orzechów piorących W miejscu suchym, chłodnym i zaciemnionym. Otwartą… torebkę orzechów najlepiej przechowywać w pudełku lub zamkniętym pojemniku. Orzechy wystawione na wilgoć stają… się bardziej miękkie i zaczynają… się lepić między sobą…. Trudniej je wyjmować i dzielić, choć ich wydajność nie zmienia się. Orzechy wypłukane całkowicie z zawartości saponiny można wrzucić do domowego ogródka, bą…dź do doniczek z kwiatami.
 
 
Kalkulacja cenowa: 
Jeden 1-kg worek wystarcza 4-osobowej rodzinie Jedno pranie w przedziale temperaturowym wody między 30 a 40 stopni kształtuje się na poziomie 25 gr PLN. 2-3 razy w tygodniu. Z jednego kg orzechów jest średnio 160>180 prań a kosztuje to około 10 Euro (dla porównania koszty prania w proszkach chemicznych wynoszą… 80 - 90 Euro i więcej).
 
INNE ZASTOSOWANIA
 
szampon ekologiczny dla zwierząt z orzechów piorących
 
W pielęgnacji zwierzą…t
 
np. psów i kotów orzechy piorą…ce są… często i chętnie używane, jako że są… bezpiecznym środkiem do pielęgnacji zwierzą…t.
 
 
Dzięki, między innymi swoim właściwościom insektobójczym, dają… zwierzęciu ulgę a przy tym nie podrażniają… skóry.
 
 
Mycie naczyń w zmywarce
5 orzechów piorą…cych dodaj do przegródki ze sztućcami, myj w normalnym programie. W tym przypadku płyn do płukania jest zazwyczaj niepotrzebny.
 
 

Do ciała 

 

Do ką…pieli w wannie, możesz wlać od 25 do 50ml wycią…gu. Woda stanie się wówczas bardzo miękka dają…c całemu ciału uczucie ulgi i ogromnego relaksu.
 
Saponiny zawarte w łupinach mają… właściwości anty-stresowe. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe. W Ayurvedzie saponiny zawarte w łupinach orzechów mają… zastosowanie w dziesią…tkach mieszanek ziołowych chronią…cych i oczyszczają…cych organy wewnętrzne człowieka.
kąpiel w roztworze delikatnych saponin
 
Skoncentrowany wycią…g z orzechów piorą…cych jest pielęgnują…cym mydłem do mycia całego ciała, które staje się bardzo gładkie, delikatne i pachną…ce. Jest on w 100% specyfikiem ekologicznym. Żeby osią…gną…ć zagęszczoną… konsystencję wycią…gu, możesz dodać odrobinę mą…ki, bą…dź żelatyny ekologicznej. Zmęczonym stopom dają… ogromną… ulgę i miękkość skóry. Mają… działanie odprężają…ce dla całego ciała, a ką…piel w wannie jest staje się przyjemnością….
 
 
Mycie włosów
Wywar z orzeszków  ma właściwości przeciwłupieżowe. Jeżeli masz swój ulubiony zapach dodaj do wywaru kilka kropli. Wycią…g z orzeszków zalecany jest szczególnie dla osób cierpią…cych na alergie lub mają…cych bardzo wrażliwą… skórę. Nadają… włosom połysk i zdrowy wyglą…d. Łatwo rozczesują… się i dłużej pozostają… czyste.
 
 
Czyszczenie złota i srebra
Gotować 7 do 8 połówek łupin w 100ml wody przez 5 minut. Ostudzić i wcisną…ć połówkę cytryny. Zamoczyć w wywarze starą… szczoteczkę do zębów i wyszczotkować biżuterię czy sztućce.
 
UNIKALNE WŁAŚCIWOSCI ORZECHÓW PIORĄCYCH
Poza właściwościami jak nazwa wskazuje, posiadają inne mało u nas rozpowszechnione!     
    
Okłady z wywaru z łupinek orzechów mają bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe i kręgosłupowe, gdzie w Indiach od wieków w Ajurwedzie używano je na bolące i opuchnięte stawy nóg i rąk. Przyrządza się okłady z gęstego wywaru. Daje się do naczynia od 3- 5dkg orzeszków na 1/2litra wody. Gotujemy je na wolnym ogniu od 2 ? 3 minut. Po wystygnięciu wywaru dokładnie wyciskamy dłońmi rozgotowane orzeszki, by  odzyskać z orzeszków  jak najwięcej substancji czynnych. Wywar przecedzamy przez gęste sitko. Wywar winien mieć temperaturę pokojową. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy na miejsce ,któremu chcemy pomóc. Owijamy bandażami. By opatrunek za szybko nie wysychał, można  go obłożyć liściem kapusty. Tak przygotowany kompres może być na miejscu któremu chcemy pomóc  kilku godzin. Po pierwszym okładzie zobaczycie już pozytywne oddziaływanie wywaru z orzeszków. Gęsty wywar przechowujemy w lodówce do 7 dni od czasu sporządzenia. 
 
Ask for this product

If this description is not sufficient, please send us a question to this product. We will reply as soon as possible.

Data is processed in accordance with privacy policy. By submitting data, you accept privacy policy provisions.

Fields marked with asterisk are required
Users reviews
Share your comment
This page uses cookie files to provide its services in accordance to Cookies Usage Policy. You can determine conditions of storing or access to cookie files in your web browser.
Close
pixel