Zastosowanie olejków eterycznych

2019-05-20
Zastosowanie olejków eterycznych

Zastosowanie olejków eterycznych

Drogie Panie, jak wiecie albo nie wiecie naturalne olejki eteryczne mają bardzo wiele zastosowań. Począwszy od relaksacyjnych, poprzez te, które stosujemy do masażu ciała jak również do sauny, a skończywszy na tych, które działają również na potencję :) Olejek eteryczny to ekstrakcja aromatycznej esencji rośliny - "kwintesencyjnego" oleju rośliny. Każda roślina ma swój własny powód do produkowania tych esencji. W niektórych przypadkach olej przyciąga owady zapylające lub odstrasza żerujące. W innych przypadkach olejek zniechęca pobliskie konkurencyjne gatunki do zbytniego zbliżania się. Olejek eteryczny może nawet służyć jako wbudowany system przeciwdrobnoustrojowy, dzięki czemu roślina jest chroniona i wolna od szkodników. Większość olejków eterycznych jest bezpieczna i pozbawiona niepożądanych efektów ubocznych, gdy są stosowane właściwie. Jednakże, podobnie jak w przypadku każdej substancji wprowadzanej do organizmu, ważne jest, aby używać jej w sposób rozsądny. Tak jak w przypadku lekarstw, dawka jest najważniejszym czynnikiem w bezpieczeństwie olejków eterycznych. Olejki eteryczne przedostają się do organizmu głównie na trzy sposoby - nakładane na skórę, wdychane lub połykane. W każdym z nich istnieje wiele różnych metod aplikacji. Na przykład można stosować olejki eteryczne miejscowo za pomocą kompresów, aerozoli, kąpieli lub wmasowując je w skórę. 

Dyfuzory elektryczne

Bardzo fajnym sposobem na codzienne stosowanie bez konieczności tracenia naszego cennego czasu jest używanie do tego celu specjalnego dyfuzora, do którego wlewamy wodę i kilka kropelek olejku. W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć wybieramy zapach olejku. Fantastyczna sprawa. Oprócz tego, że przynosi oczekiwany efekt to może nam stworzyć romantyczny nastrój poprzez parę wydobywającą się z dyfuzora oraz  zmieniające się kolory stwarzające efekt romantycznej lampki nocnej. 


Wdychanie olejków eterycznych

Innym sposobem, który wymaga już poświęcenia nam swojego cennego czasu,  na przykład w przypadku choroby czy zakażenia dróg oddechowych zwłaszcza związanych z katarem lub zatokami jest stosowanie olejków do inhalacji. Zaledwie kilka kropel do miseczki z gorącą wodą, ręcznik na głowę nad kubek i wdychamy. Bardzo stary, sprawdzony i skuteczny sposób, przekazany nam jeszcze przez nasze babcie. Popularnym również sposobem jest inhalacja poprzez zakroplenie chusteczki lub prześcieradła, na którym śpimy. Chusteczkę mamy pod ręką i w razie potrzeby wąchamy co przynosi nam ulgę gdyż odtyka zapchany nos i zatoki.   

Olejki eteryczne na skórę

Olejki eteryczne można również nakładać na skórę. Ważne jest, aby pamiętać, że większości olejków eterycznych nie można nakładać bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania tzw. olejem bazowym. Powszechnie stosowane oleje nośnikowe są często dostępne w sklepach lub sklepach ze zdrową żywnością, które specjalizują się w naturalnych produktach do kąpieli i ciała. Korzystne są organiczne i tłoczone na zimno oleje nośnikowe, na przykład olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej z pestek winogron, olej jojoba lub olej z awokado. Te oleje nie mają silnego zapachu. Powinny być przechowywane w lodówce do momentu zużycia i powinny zostać wyrzucone, jeśli będą zjełczałe. (Oleje zazwyczaj przechowują się około roku w lodówce.)

Zasadą jest, że olejki eteryczne powinny być rozcieńczone w substancji nośnej w nie większym stężeniu niż 3-5%.

Oznacza to, że jeśli masz jedną łyżkę (5 cm sześciennych) nośnika, dodasz 3 krople czystego olejku eterycznego. W ten sposób powstanie 3% roztwór, który można zastosować na skórę.

W przypadku masażu lub aplikacji na duże obszary ciała 1% roztwór (czyli jedna kropla olejku w jednej łyżce nośnika) jest ogólnie bezpiecznym stężeniem. W przypadku niemowląt zaleca się stosowanie 0,25% roztworu (0,5% dla małych dzieci).

Olejki eteryczne stosowane doustnie

Olejki eteryczne mogą być stosowane wewnętrznie na kilka sposobów, w tym przyjmowanie doustne i w formie czopków, ale pamiętaj, że spożycie olejków eterycznych jest zalecane tylko pod nadzorem licencjonowanego aromaterapeuty!

A nawet w samochodzie...

Najnowszym hitem gdzie możemy korzystać z niesamowitej mocy natury są dyfuzory samochodowe, do których również możemy zakraplać olejki i relaksować się lub leczyć podczas jazdy samochodem. 


Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel