Właściwości olejku tymiankowego
Olejek tymiankowy – praktyczne zastosowanie
Olejek tymiankowy to jeden z najmocniejszych olejków eterycznych. Ten naturalny antybiotyk znany jest w szczególności ze względu na:
- silne właściwości antyseptyczne i przeciwwirusowe - działanie wykrztuśne
- działanie przeciwbólowe i uspokajające
- właściwości łagodzące
Inhalacja, dyfuzowanie, a może płukanka?
Katar, stan zapalny oskrzeli bądź krtani? Inhalacja z olejku tymiankowego pomoże w walce z infekcją i przyniesie szybką ulgę przy problemach z oddychaniem. Olejek tymiankowy jest też świetnie wchłaniany drogą dyfuzji – można to zrobić w kominku bądź dodać kilka kropel do nawilżacza powietrza. Przy przeziębieniu i kaszlu warto rozważyć dodanie olejku do herbaty lub przygotowanie naturalnego syropu – tymianek ułatwia odkrztuszanie i działa antybakteryjnie. Na zapalenie gardła i anginę najlepiej pomoże płukanka – wystarczy kilka kropli olejku rozcieńczyć w 1⁄2 litra wrzątku.
Kąpiel w olejku tymiankowym na ból i stres
Olejek tymiankowy można stosować jako naturalny środek przeciwbólowy. W szczególności polecany jest na bóle stawów oraz, ze względu na właściwości rozkurczowe, na ból brzucha. Gorąca kąpiel wzbogacona kilkoma kroplami olejku nie tylko przynosi ulgę, ale też relaksuje i uspokaja.
Olejek tymiankowy jako kosmetyk
Olejek tymiankowy to naturalny antyoksydant - działa na skórę odkażająco, niszczy bakterie i oczyszcza. Pomaga pozbyć się trądziku i łagodzi podrażnienia, a także przyspiesza gojenie ran. Łatwy do przygotowania tonik z tymianku goi stany zapalne, ściąga pory i matuje cerę. Dzięki właściwościom uspokajającym olejek tymiankowy świetnie sprawdza się też jako olejek do masażu (jako dodatek do oleju bazowego, np. arganowego, kokosowego).