Właściwości olejku sosnowego
Sosnowy olejek eteryczny to jeden z najsilniej działających olejków leczniczych. W szczególności znane jest jego działanie:
- antyseptyczne i dezodoryzujące
- przeciwbólowe, łagodzące i rozgrzewające - przeciwzakaźne i bakteriobójcze
- tonizujące i pobudzające
Naturalna dezynfekcja powietrza
Olejek sosnowy ma bardzo świeży, przyjemny zapach. Kilka kropli w nawilżaczu powietrza bądź kominku aromaterapeutycznym odświeża umysł, pobudza do działania, a jednocześnie odstresowuje. Nie powinny go jednak stosować w tej formie osoby chorujące na astmę lub krztusiec.
Kąpiel z olejkiem sosnowym na infekcję i przeziębienie
Bolące gardło, zapchane zatoki, uporczywy kaszel lub katar? Kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego szybko postawi Cię na nogi. Taka kąpiel nie tylko pomaga zwalczyć infekcję, ale również działa pomocniczo, jeśli dopadło Cię zapalenie pęcherza. Mężczyznom z kolei kąpiel pomoże przy problemach z prostatą.
Inhalacje z olejkiem sosnowym
Stosowany w formie inhalacji olejek sosnowy bardzo dobrze działa na podrażnione błony śluzowe, przy okazji ułatwiając oddychanie. Najprostszym domowym sposobem na przygotowanie inhalacji jest dodanie kilku kropli olejku do miski gorącej wody. Opary najlepiej wdychać z głową przykrytą ręcznikiem. Idealny czas zabiegu to 15-30 minut.
Środki ostrożności
Sosnowy olejek eteryczny nie powinien być stosowany bez rozcieńczania bezpośrednio na skórę. Może to powodować oparzenia i podrażnienia.