Właściwości olejku rozmarynowego

Rozmaryn jest nie tylko charakterystyczną przyprawą, którą wykorzystujemy do wielu potraw. Często stosowany jest również w medycynie niekonwencjonalnej i kosmetyce, ponieważ:

- ma silne działanie antybakteryjne
- obniża poziom cukru we krwi
- reguluje pracę układu pokarmowego

Rozmarynowy olejek eteryczny idealny dla diabetyków

Olejek rozmarynowy ma bardzo korzystny wpływ na układ pokarmowy. Gorąca kąpiel z kilkoma kroplami olejku pomaga walczyć z bólem żołądka, chroni i regeneruje trzustkę, a także stymuluje wątrobę. Olejek rozmarynowy ogranicza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i ułatwia trawienie. Wpływa również na poziom cukru we krwi, dlatego polecany jest osobom chorującym na cukrzycę.

Inhalacje rozmarynowe na pobudzenie aktywności mózgu

Inhalacje z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego stymulująco działają na centralny układ nerwowy. Regularne zabiegi rozjaśniają umysł, ułatwiają proces myślenia i skupienia, a także poprawiają pamięć. Olejek w formie inhalacji stosuje się również jako pomoc w infekcjach dróg oddechowych.

Kąpiel dla stóp a może przeciwbólowy kompres?

Olejek rozmarynowy może być również stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy. Jego łagodzące właściwości działają przede wszystkim na bóle brzucha – w takiej sytuacji najlepiej kompres z rozcieńczonego w ciepłej wodzie olejku położyć na bolące miejsce na kilkanaście minut. Olejek rozcieńczony w wodzie to również ulga dla spuchniętych i obolałych stóp.

Środki bezpieczeństwa

Olejku rozmarynowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Powinny go również unikać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz chorujące na padaczkę.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel