Właściwości olejku rozmarynowego
Rozmaryn jest nie tylko charakterystyczną przyprawą, którą wykorzystujemy do wielu potraw. Często stosowany jest również w medycynie niekonwencjonalnej i kosmetyce, ponieważ:
- ma silne działanie antybakteryjne
- obniża poziom cukru we krwi
- reguluje pracę układu pokarmowego
Rozmarynowy olejek eteryczny idealny dla diabetyków
Olejek rozmarynowy ma bardzo korzystny wpływ na układ pokarmowy. Gorąca kąpiel z kilkoma kroplami olejku pomaga walczyć z bólem żołądka, chroni i regeneruje trzustkę, a także stymuluje wątrobę. Olejek rozmarynowy ogranicza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i ułatwia trawienie. Wpływa również na poziom cukru we krwi, dlatego polecany jest osobom chorującym na cukrzycę.
Inhalacje rozmarynowe na pobudzenie aktywności mózgu
Inhalacje z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego stymulująco działają na centralny układ nerwowy. Regularne zabiegi rozjaśniają umysł, ułatwiają proces myślenia i skupienia, a także poprawiają pamięć. Olejek w formie inhalacji stosuje się również jako pomoc w infekcjach dróg oddechowych.
Kąpiel dla stóp a może przeciwbólowy kompres?
Olejek rozmarynowy może być również stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy. Jego łagodzące właściwości działają przede wszystkim na bóle brzucha – w takiej sytuacji najlepiej kompres z rozcieńczonego w ciepłej wodzie olejku położyć na bolące miejsce na kilkanaście minut. Olejek rozcieńczony w wodzie to również ulga dla spuchniętych i obolałych stóp.
Środki bezpieczeństwa
Olejku rozmarynowego nie należy stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Powinny go również unikać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz chorujące na padaczkę.