Jak stosować olejki eteryczne?

2018-12-27
Jak stosować olejki eteryczne?

Jaki olejek eteryczny wybrać?

Wybór olejku będzie zależeć od celu, który chcesz osiągnąć - czy chcesz, aby pomógł Ci podnieść nastrój lub czy potrzebujesz czegoś do leczenia problemów skórnych? Nie ma ostatecznej listy, która określa, który olejek eteryczny jest używany w leczeniu danego stanu zdrowia. Na przykład olejki eteryczne z lawendy, rumianku, bazylii, kadzidła, ogólnie mają działanie uspokajające i mogą pomóc w stanach lękowych; natomiast olejek bergamotowy i miętowy stymulują i mogą pomóc osobom z depresją - jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Musisz więc obserwować swoje reakcje i rozmawianiu z wykwalifikowanymi aromaterapeutami lub innymi osobami z przeszkoleniem w stosowaniu olejków eterycznych.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne przedostają się do organizmu głównie na trzy sposoby - nakładane na skórę, wdychane lub połykane. W każdym z nich istnieje wiele różnych metod aplikacji. Na przykład można stosować olejki eteryczne miejscowo za pomocą kompresów, aerozoli, kąpieli lub wmasowując je w skórę. 

Wybrana metoda aplikacji zależy od pożądanego efektu i wybranego olejku eterycznego. Na przykład niektóre olejki eteryczne są drażniące dla skóry ze względu na ich skład chemiczny. Wymagałoby to większego rozcieńczenia a niekiedy lepsze efekty osiągnie się przez inhalację.

Po zakupie olejku, sposób aplikacji zależy od leczonego schorzenia i pożądanego efektu. Kilka porad:
  1. W przypadku problemów skórnych i ran lepiej stosować leczenie miejscowe
  2. Aby wpłynąć na ogólne samopoczucie i nastrój, najszybszy efekt osiągniesz poprzez inhalację, ale również masaż z dodatkiem olejku eterycznego
  3. Kąpiel w olejku eterycznym to połączenie inhalacji i aplikacji na skórę
Uwaga: jeśli nie jesteś pewien, którą metodę zastosować, skontaktuj się z kwalifikowanym aromaterapeutą

Inhalacja olejkami eterycznymi

Dyfuzor

Olejki eteryczne są umieszczane w tym urządzeniu, przeważnie z wodą (pamiętaj, aby przeczytać instrukcję danego urządzenia), aby odparowały. Jest to dobry sposób na wypełnienie całego pomieszczenia zapachem olejku. Dyfuzora możesz używać w domu, ale też w firmie, w sklepie lub np. w trakcie prowadzonych przez siebie lekcji jogi :) Olejki eteryczne powinny być zawsze podgrzewane, a nigdy spalane bezpośrednio, ponieważ struktura chemiczna ulega wtedy radykalnej zmianie.
 

 Inhalacja parą wodną

Krople olejku dodaje się do miski parującej wody, która szybko odparowuje olejek. Umieść ręcznik na głowie i na miseczce wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego i oddychaj głęboko. Ta metoda jest bardzo bezpośrednia i silna - w przypadku intensywnych olejków, np. miętowego, użycie ponad 1-2 kropli może być przytłaczające. Podczas korzystania z tej metody ważne jest, aby oczy były zamknięte. Używanie olejku eukaliptusowego w ten sposób może być pomocne w infekcjach górnych dróg oddechowych i zatok. Uwaga: Nie jest to zalecane dla dzieci w wieku poniżej 7 lat. Dzieci w wieku powyżej 7 lat mogą używać okularów pływackich do ochrony oczu.
 

 Spray

Krople olejków eterycznych dodaj do roztworu na bazie wody, wstrząśnij przed każdym użyciem rozpyl, aby odświeżyć pomieszczenie lub zmienić nastrój. Przykładem może być spryskiwanie wodnego roztworu olejków sosnowych lub cytrusowych w celu zwiększenia uczuć wakacyjnych lub roztworu olejku z mięty pieprzowej w celu pobudzenia czujności. Możesz również użyć roztworu wody i ulubionego olejku jako środka czyszczącego do maty do jogi. Przed opryskiem należy wstrząsnąć butelką, aby rozpuścić roztwór, a nie tylko wodę.

Swobodne parowanie

Kilka kropli olejku umieszcza się na waciku lub bibułce i pozostawia do wyparowania w powietrzu. Jeśli chcesz zaaplikować sobie intensywną dawkę, powąchaj wacik. Jeśli chcesz uzyskać łagodniejszą, bardziej stałą ekspozycję, po prostu trzymaj bawełnianą kulkę w swoim bezpośrednim sąsiedztwie (na przykład zostaw ją na biurku obok komputera).

Jak używać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę?

Olejki eteryczne można nakładać na skórę za pomocą różnych technik. Ważne jest, aby pamiętać, że większości olejków eterycznych nie można nakładać bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania tzw. olejem bazowym.

Zasadą jest, że olejki eteryczne powinny być rozcieńczone w substancji nośnej (oleju roślinnym lub orzechowym; woda nie jest polecana) w nie większym stężeniu niż 3-5%.

Oznacza to, że jeśli masz jedną łyżkę (5 cm sześciennych) nośnika, dodasz 3 krople czystego olejku eterycznego. W ten sposób powstanie 3% roztwór, który można zastosować na skórę.

W przypadku masażu lub aplikacji na duże obszary ciała 1% roztwór (czyli jedna kropla olejku w jednej łyżce nośnika) jest ogólnie bezpiecznym stężeniem. W przypadku niemowląt zaleca się stosowanie 0,25% roztworu (0,5% dla małych dzieci).

Jaki olej bazowy wybrać?

Powszechnie stosowane oleje nośnikowe są często dostępne w sklepach lub sklepach ze zdrową żywnością, które specjalizują się w naturalnych produktach do kąpieli i ciała. Korzystne są organiczne i tłoczone na zimno oleje nośnikowe, na przykład olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej z pestek winogron, olej jojoba lub olej z awokado. Te oleje nie mają silnego zapachu. Powinny być przechowywane w lodówce do momentu użycia i powinny zostać wyrzucone, jeśli będą zjełczałe. (Oleje zazwyczaj przechowują się około roku w lodówce.)

W przypadku opatrywania ran idealny olej eteryczny byłby delikatny dla skóry i środków przeciwdrobnoustrojowych. Niektóre olejki eteryczne można stosować na różne sposoby. Na przykład, prawdziwy olejek lawendowy (Lavandula angustifolia) może być stosowany na skórze pod kątem skaleczeń i drobnych oparzeń, a także może być wdychany w celu pobudzenia relaksacji i snu. Lawenda jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które można stosować w postaci nierozcieńczonej na niewielkichobszarach skóry.

Doustne przyjmowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą być stosowane wewnętrznie na kilka sposobów, w tym przyjmowanie doustne i w formie czopków, ale pamiętaj, że spożycie olejków eterycznych jest zalecane tylko pod nadzorem licencjonowanego aromaterapeuty!

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel